HALLOWELL F7520-18HG Closed Shelving Xhd 87 x 36 x 18 5 Shelves | AC8CXL 39K831
HALLOWELL F7520-18HG Closed Shelving Xhd 87 x 36 x 18 5 Shelves
Item: AC8CXLModel: F7520-18HGCross Ref: 39K831
In Stock
Get it by Friday, May 22
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Height 87"
Includes (2) Side Panel Assembly, (4) Angle Posts, Back Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 1200 lbs.
Material Cold Rolled Steel
Number Of Shelves 5
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 1200 lbs.
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 6000 lbs.
Width 36"