HALLOWELL F5510-18HG Open Shelving Hd 87 x 36 x 18 5 Shelves | AC8CUH 39K758
HALLOWELL F5510-18HG Open Shelving Hd 87 x 36 x 18 5 Shelves
Item: AC8CUHModel: F5510-18HGCross Ref: 39K758
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Height 87"
Includes (2) Pair Side Sway Braces, (4) Angle Posts, Pair Back Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 800 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 5
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 5
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 18"
Overall Width 36"
Post Construction Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 800 lbs.
Shelf Configuration Standalone
Shelf Gauge 20 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Standalone
Shelving Material Steel
Shelving Strength Rating Commercial
Type Freestanding
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 36"