HALLOWELL A7720-12HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 12 Inch Depth | AA9ALD 1BML4
HALLOWELL A7720-12HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 12 Inch Depth
Item: AA9ALDModel: A7720-12HGCross Ref: 1BML4
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Back Panel Assembly, Beaded Front Post, Side Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 750 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 5
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 5
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 12"
Overall Width 48"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 750 lbs.
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 3750 lbs.
Width 48"