HALLOWELL A7713-24HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth | AA9AEV 1BLH7
HALLOWELL A7713-24HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth
Item: AA9AEVModel: A7713-24HGCross Ref: 1BLH7
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 900 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Width 48"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Capacity 900 lbs.
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 7200 lbs.
Width 48"