HALLOWELL A7710-18HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 18 Inch Depth | AA9AEL 1BLG8
HALLOWELL A7710-18HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 18 Inch Depth
Item: AA9AELModel: A7710-18HGCross Ref: 1BLG8
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Friday, May 22
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Heavy Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 900 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 5
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Width 48"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Capacity 900 lbs.
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 4500 lbs.
Width 48"