HALLOWELL A5523-18HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 18 Inch Depth | AA9AJM 1BLW2
HALLOWELL A5523-18HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 18 Inch Depth
Item: AA9AJMModel: A5523-18HGCross Ref: 1BLW2
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Back Panel Assembly, Beaded Front Post, Side Panel Assembly
Load Capacity Per Shelf 800 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 18"
Overall Width 36"