HALLOWELL A5513-12HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 12 Inch Depth | AA9ACT 1BLC4
HALLOWELL A5513-12HG Add On Shelving 87 Inch Height 36 Inch Width 12 Inch Depth
Item: AA9ACTModel: A5513-12HGCross Ref: 1BLC4
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Beaded Front Post, Pair Back Sway Braces, Pair Side Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 800 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 12"
Overall Width 36"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 800 lbs.
Shelf Gauge 20 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Add-On
Shelving Material Steel
Shelving Strength Rating Commercial
Whole Unit Load Capacity 6400 lbs.
Width 36"