HALLOWELL A4710-24HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth | AA9ABJ 1BJL9
HALLOWELL A4710-24HG Add On Shelving 87 Inch Height 48 Inch Width 24 Inch Depth
Item: AA9ABJModel: A4710-24HGCross Ref: 1BJL9
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Includes (2) Angle Back Posts, Beaded Front Post, Pair Back Sway Braces, Pair Side Sway Braces
Load Capacity Per Shelf 350 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 5
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 5
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 24"
Overall Width 48"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 350 lbs.
Shelf Gauge 22 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Add-On
Shelving Material Steel
Whole Unit Load Capacity 1750 lbs.
Width 48"