HALLOWELL 825S18ME Storage Cabinet Black 78 Inch H 48 Inch Width | AC6JFP 34A363
HALLOWELL 825S18ME Storage Cabinet Black 78 Inch H 48 Inch Width
Item: AC6JFPModel: 825S18MECross Ref: 34A363
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Storage Cabinet
Adjustable Shelves Adjustable
Assembled/unassembled Unassembled
Assembly Unassembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Black
Cabinet Door Type Standard
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Handle Style Swing
Cabinet Height Range Full Height
Cabinet Locking Mechanism Keyed
Cabinet Storage Components Shelves
Cabinet Style Shelves
Casters Included No
Color Black
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Opening 180°
Door Type Solid
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
For Use Indoors/outdoors No
For Use Outdoors No
Frame Assembled Unassembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Handle Type Swing
Includes (2) Keys, (4) Full Width Adjustable Shelves
Lock Type Keyed
Locking Cabinet Yes
Locking Points 3
Locking System Three Point
Material Steel
Material - Cabinets Steel
Method Of Construction Bolted, Welded
Mobile/stationary Stationary
Mobility Stationary
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 0
Number Of Keys 2
Number Of Shelves 4
Overall Depth 18"
Overall Height 78"
Overall Width 48"
Overall Wxdxh 48" x 18" x 78"
Panel Thickness 20 ga.
Series 800 Series
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"