HALLOWELL 825S18HG Commercial Storage Cabinet, Dark Gray, 78 x 48 x 18 Inch Size, Unassembled
Item: CD3WNAModel: 825S18HGCross Ref: 411L99
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Storage Cabinet
Adjustable Shelves Adjustable
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Base Type Frame
Cabinet Color Dark Gray
Cabinet Depth 18"
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Shelves
Cabinet Style Shelves
Color Dark Gray
Depth 18"
Door Handle Type Swing
Door Opening 180°
Door Type Solid
Duty Rating Medium Duty
For Use Outdoors No
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Gold
Handle Style Swing
Handle Type Swing
Height 78"
Height Range Full Height
Includes Keys Yes
Load Capacity Per Shelf 250 lbs.
Lock Type Keyed
Locking Mechanism Keyed
Locking Points 3
Material Steel
Method Of Construction Bolted, Welded
Mobility Stationary
Number Of Cabinet Shelves 4
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 4
Overall Depth 18"
Overall Height 78"
Overall Width 48"
Panel Thickness 20 ga.
Series 800 Series
Shelf Adjustment Increments 2"
Shelf Capacity 150 lbs.
Shelf Thickness 22 ga.
Strength Rating Commercial
Style Shelving
Width 48"