HALLOWELL 835W18SVA-PT Wardrobe Storage Cabinet Parchment | AC6JDR 34A319
HALLOWELL 835W18SVA-PT Wardrobe Storage Cabinet Parchment
Item: AC6JDRModel: 835W18SVA-PTCross Ref: 34A319
Item Wardrobe Storage Cabinet
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Assembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Cabinet Color Tan
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Hanging Rods, Shelves
Color Parchment
Door Material Thickness 20 ga.
Door Type Clearview
Duty Rating Medium Duty
Frame Assembled Assembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Includes Full Width Coat Rod, Full Width Top Shelf
Locking System Three Point
Material Cold Rolled Sheet Steel
Number Of Shelves 1
Overall Depth 18"
Overall Height 78"
Overall Width 36"
Panel Material Thickness 20 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"