HALLOWELL 7523-24HG Starter Shelving 87inh 36inw 24ind | AA9AKH 1BLY3
HALLOWELL 7523-24HG Starter Shelving 87inh 36inw 24ind
Item: AA9AKHModel: 7523-24HGCross Ref: 1BLY3
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Heavy Duty
Frame Material Steel
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 1250 lbs.
Material Steel
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Width 36"
Post Construction Bead, Angle
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 1250 lbs.
Shelf Gauge 18 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Steel
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 10000 lbs.
Width 36"