HALLOWELL 5713-24HG Starter Shelving 87inh 48inw 24ind | AA9ACK 1BLB6
HALLOWELL 5713-24HG Starter Shelving 87inh 48inw 24ind
Item: AA9ACKModel: 5713-24HGCross Ref: 1BLB6
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Tuesday, May 26
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Medium Duty
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 24"
Overall Width 48"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Configuration Starter
Shelf Gauge 20 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Steel
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 48"