HALLOWELL 5711-18HG Starter Shelving 87inh 48inw 18ind | AA9ACF 1BLB2
HALLOWELL 5711-18HG Starter Shelving 87inh 48inw 18ind
Item: AA9ACFModel: 5711-18HGCross Ref: 1BLB2
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 18"
Duty Rating Medium Duty
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 450 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 6
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 6
Overall Depth 18"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 18"
Overall Width 48"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 450 lbs.
Shelf Configuration Starter
Shelf Gauge 20 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Steel
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 2700 lbs.
Width 48"