HALLOWELL 4723-12HG Starter Shelving 87inh 48inw 12ind | AA9AFX 1BLL5
HALLOWELL 4723-12HG Starter Shelving 87inh 48inw 12ind
Item: AA9AFXModel: 4723-12HGCross Ref: 1BLL5
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1 1/2"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 375 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 48" x 12"
Overall Width 48"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustments 1 1/2"
Shelf Capacity 375 lbs.
Shelf Configuration Starter
Shelf Gauge 22 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Steel
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 3000 lbs.
Width 48"