HALLOWELL 4523-12HG Starter Shelving 87inh 36inw 12ind | AA9AFH 1BLK1
HALLOWELL 4523-12HG Starter Shelving 87inh 36inw 12ind
Item: AA9AFHModel: 4523-12HGCross Ref: 1BLK1
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 12"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coated
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 8
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 8
Overall Depth 12"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 12"
Overall Width 36"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Configuration Starter
Shelf Gauge 22 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Steel
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 4000 lbs.
Width 36"