HALLOWELL 4511-24HG Starter Shelving 87inh 36inw 24ind | AA9AAH 1BGL4
HALLOWELL 4511-24HG Starter Shelving 87inh 36inw 24ind
Item: AA9AAHModel: 4511-24HGCross Ref: 1BGL4
In Stock
Shelving Configuration
Get it by Monday, May 25
Item Shelving Unit
Adjustable Increments 1.5"
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Color Gray
Depth 24"
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
Frame Material Steel
Gauge 22 ga.
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Height 87"
Load Capacity Per Shelf 500 lbs.
Material Steel
No. Of Shelves 6
Number Of Drawers 0
Number Of Shelves 6
Overall Depth 24"
Overall Height 84"
Overall Hxwxd 84" x 36" x 24"
Overall Width 36"
Post Construction Angle, Bead
Post Gauge 14 ga.
Shelf Adjustment Increments 1 1/2"
Shelf Capacity 500 lbs.
Shelf Configuration Starter
Shelf Gauge 22 ga.
Shelf Style Solid
Shelving Configuration Starter
Shelving Material Steel
Type Starter
Whole Unit Load Capacity 3000 lbs.
Width 36"