HALLOWELL 415S24SVA-ME Storage Cabinet 22 Gauge 72 Inch H 24 Inch D | AC6JZH 34C211
HALLOWELL 415S24SVA-ME Storage Cabinet 22 Gauge 72 Inch H 24 Inch D
Item: AC6JZHModel: 415S24SVA-MECross Ref: 34C211
In Stock
Frame Assembled
Cabinet Color
Get it by Monday, May 25
Item Storage Cabinet
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Assembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Black
Cabinet Door Type Clearview
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Handle Style Swing
Cabinet Height Range Full Height
Cabinet Locking Mechanism Keyed
Cabinet Storage Components Shelves
Cabinet Style Shelves
Casters Included No
Color Black
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Material Thickness 22 ga.
Door Type Clearview
Duty Rating Light Duty
Finish Powder Coat
For Use Indoors/outdoors No
For Use Outdoors No
Frame Assembled Assembled
Gauge 22 ga.
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Handle Type Swing
Includes (2) Keys, (4) Full Width Adjustable Shelves
Lock Type Keyed
Locking Cabinet Yes
Locking System Three Point
Material Steel
Material - Cabinets Steel
Method Of Construction Welded
Mobile/stationary Stationary
Mobility Stationary
Number Of Shelves 4
Overall Depth 24"
Overall Height 72"
Overall Width 36"
Overall Wxdxh 36" x 24" x 72"
Panel Material Thickness 22 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"