HALLOWELL 815S24SVA-PT Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch H 36 Inch Width | AC6JDL 34A314
HALLOWELL 815S24SVA-PT Storage Cabinet 20 Gauge 78 Inch H 36 Inch Width
Item: AC6JDLModel: 815S24SVA-PTCross Ref: 34A314
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Storage Cabinet
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Assembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Tan
Cabinet Style Shelves
Color Parchment
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Material Thickness 20 ga.
Door Type Clearview
Duty Rating Medium Duty
Frame Assembled Assembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Load Capacity Per Shelf 250 lbs.
Lock Type Keyed
Locking System Three Point
Material Cold Rolled Sheet Steel
Method Of Construction Bolted, Welded
Mobility Stationary
Number Of Shelves 4
Overall Depth 24"
Overall Height 78"
Overall Width 36"
Panel Material Thickness 20 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"