GROVE GEAR GRG8260244.00 GRG-BMQ826-15-D-180 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,863.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame Size | 180TC |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 3.61 hp |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 3 307/500 hp |
| Max Overhung Load | 1625 lbs. |
| Output Rpm | 116.7 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Type | Double Shaft |
| Ratio | 15:1 |
| Service Factor 1 | 1.2 SF @ 3 HP |
| Torque Rating | 1737 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | gear ratio | output rpm | output type | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8260206.00 | - | - | - | - | 233.3 RPM | Double Shaft | 7.5:1 | 140TC | €1,863.65 | |
| GRG8260245.00 | 2.965 hp | Base | 1836 lbs.-in. | - | 87 RPM | - | - | - | €1,837.75 | |
| GRG8260207.00 | 4.492 hp | No Base | - | 10:1 | 175 RPM | Shaft | 10:1 | - | €1,863.65 | |
| GRG8260211.00 | - | - | - | - | 58.3 RPM | Double Shaft | 30:1 | 140TC | €1,863.65 | |
| GRG8260171.00 | 4.492 hp | Base | 1475 lbs.-in. | - | 175 RPM | - | - | - | €1,863.65 | |
| GRG8260173.00 | 2.965 hp | Base | 1836 lbs.-in. | - | 87 RPM | - | - | - | €1,863.65 | |
| GRG8260213.00 | - | - | - | - | 35 RPM | Double Shaft | 50:1 | 140TC | €1,863.65 |
Explore Products
- GRAINGER BULKRSBHS701029 Buna-N Roll, 36 Inch X 40 Ft, 1 mm Thick, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
- TITAN FASTENERS HKA21080
- ERICKSON 100TG0750 Collet, Round Face, 3/4 Inch Size
- DYNABRADE 64202
- GEARENCH HP399-RP
- SPEARS VALVES 3929-624C Reducer Coupling, Socket, Schedule 80, 10 x 4 Size, CPVC
- SEALMASTER USRB5517AE-300 Pillow Block Roller Bearing Unit, 3 Inch Bore Diameter
- TOUGH GUY 3CPE7 Paddle Scraper Stainless Steel 60 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Soft Sided Storage
- Transmission Jacks
- Electric Hand and Die Grinders
- Hole Plugs
- Deadlatch Hardware
- ANVIL Single Run Packs, Galvanized
- ANSELL 70-225 Hyflex Reversible Cut Resistant Gloves
- ACME ELECTRIC WI750 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Cobalt
- BANJO FITTINGS Valve Assembly
- GROVE GEAR NH Series, 826 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- HUBBELL Electrical Floor Box Covers
- 3M 5000 Autoscrubber Floor Pads
- NIBCO PC201-L Series Long Couplings, P x P
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8260244.00 GRG-BMQ826-15-D-180 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
€1,863.65 /unit
