GROVE GEAR GRG8260171.00 GRG-BMQ826-10-D-56 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,863.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BMQ-D |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 5/8" |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 4.492 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 4 123/250 hp |
| Max. Input Hp | 4.492 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 4.097 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 1 3/4" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | D |
| Output Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Output Shaft Direction | Double |
| Output Shaft Orientation | LR |
| Output Shaft Thrust Rating | 1762 |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Style | D |
| Output Torque | 1475 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1625 lbs. |
| Product Line | GRG Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GRG Series |
| Series Style | GRG-BMQ-D |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 0.69" |
| Tap Size | 3/8"-16 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | gear ratio | output rpm | output type | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8260206.00 | - | - | - | - | 233.3 RPM | Double Shaft | 7.5:1 | 140TC | €1,863.65 | |
| GRG8260245.00 | 2.965 hp | Base | 1836 lbs.-in. | - | 87 RPM | - | - | - | €1,837.75 | |
| GRG8260207.00 | 4.492 hp | No Base | - | 10:1 | 175 RPM | Shaft | 10:1 | - | €1,863.65 | |
| GRG8260211.00 | - | - | - | - | 58.3 RPM | Double Shaft | 30:1 | 140TC | €1,863.65 | |
| GRG8260244.00 | - | - | - | - | 116.7 RPM | Double Shaft | 15:1 | 180TC | €1,863.65 | |
| GRG8260173.00 | 2.965 hp | Base | 1836 lbs.-in. | - | 87 RPM | - | - | - | €1,863.65 | |
| GRG8260213.00 | - | - | - | - | 35 RPM | Double Shaft | 50:1 | 140TC | €1,863.65 |
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS 3/4 Thermometer, 3/4 Inch, Connection Size
- TSUBAKI 60P Plastic Roller Chain 10 Feet
- OSG HP441-1719 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 11/64 Inch Milling Dia., 9/16 Inch Lg of Cut
- ANVIL 0333653418 Nipple, XH, Zinc Plated, Seamless, Pipe Size 1/2", Close Length 4 1/2"
- PBC LINEAR FLN20 Pbc Standard Linear Bearing, Open, 1/4 Inch Inside Dia, Precision
- APOLLO VALVES 88A24414 Ball Valve, Size 3/4 Inch, Full Port, Cast Steel, Vent, SS, Ball And Stem
- STA-KON E146-5/8 Square Nut, 5/8 In - 11 Thread Size, Gold Galv, 35/64 In Square Ht., 1 In Square Wd.
- DYNABRADE 01568 Air Control Ring
Explore More
- KEYSHAFT
- Tap Sets
- Wash Bottles
- Toolboard and Bin Storage Trucks
- Paint Shakers
- Belt Drive Fwd Curve Blowers w/Drive Pkg
- MSI Crane Dynamometer
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Coarse
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Smooth Nitrile
- CHICAGO PNEUMATIC Industrial Maintenance Air Hammers
- LOVEJOY U Type with Keyway, Short Version, Inch Bores
- MARTIN SPROCKET U1 Series MST Bushings
- ALLEGRO SAFETY Supplied Air Shield and Blue Welding Helmets, Deluxe
- MAHR Digital Outside Micrometers
- NORTON ABRASIVES 38A Premium Alundum AO Bench And Pedestal Wheels, Type 01
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8260171.00 GRG-BMQ826-10-D-56 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
€1,863.65 /unit
