GROVE GEAR GRG8210119.00 GRG-BMQ821-80-L-56 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,262.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame Size | 56C |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 3/10 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 38/125 hp |
| Max Overhung Load | 1200 lbs. |
| Output Rpm | 21.9 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1" |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Type | Left Shaft |
| Ratio | 80:1 |
| Service Factor 1 | 1.2 SF @ 1/4 HP |
| Service Factor 2 | 1.5 SF @ 1/5 HP |
| Service Factor 3 | 1.8 SF @ 1/6 HP |
| Torque Rating | 547 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | series | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8215654.00 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,501.47 | |
| GRG8210125.00 | 1.584 hp | No Base | - | - | - | 20:1 | 2.06" | 87.5 RPM | €1,050.98 | |
| GRG8210118.00 | 0.674 hp | No Base | - | - | - | 60:1 | 2.06" | 29.2 RPM | €930.17 | |
| GRG8210113.00 | 1.584 hp | No Base | - | - | - | 20:1 | 2.06" | - | €1,050.98 | |
| GRG8210175.00 | - | - | - | - | - | - | 2.06" | 58.3 RPM | €1,341.81 | |
| GRG8210117.00 | 0.769 hp | No Base | - | - | - | 50:1 | 2.06" | 35 RPM | €930.17 | |
| GRG8210115.00 | 1.129 hp | No Base | - | - | - | 30:1 | 2.06" | - | €930.17 |
Explore Products
- GROVE GEAR GR8300584.23 GR-HMQ830-100-H1-140-23 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Cast Iron
- CONRADER SRV530-12-175 sst Air Safety Valve, With Soft Seat Valve Type
- APPLETON ELECTRIC CG8125
- HUB CITY 0220-08051 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
- WILTON TOOLS WL9-28811 855M Combination Vise, Heavy Duty, Enclosed, 5 1/2 Inch Jaw Face Width, 5 Inch Size
- WATTS ARK 2000B-RT 1 7016351 Total Rubber Part Kit, 1 Inch Size
- EATON CN13CN010D Space Saving Non-Reversing NEMA Contactor, 550/600 VAC V Coil, 1NO Contact, 3P
- MAIN FILTER INC. MF0850727 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Buna Seal, 5.9 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Submersible Level Transmitters
- Drum Deheader
- Strip Chart Temperature Recorders
- Confined Space Entry Accessories
- Asphalt Testing Compression Machines
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Orange
- VALEO GLOVES Economy 7 Inch Elastic Belts
- LOC-LINE Anti-Static Hose Segments
- RUD CHAIN L-ABA Lashing Points
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 304 Stainless Steel
- BRADY Pipe Marker, (Arrow Only)
- HUBBELL LIGHTING - OUTDOOR Light Fixtures
- RAMFAN Ventilator
- STARRETT 2900/W2900 Series Electronic Indicators
- RULAND MANUFACTURING WCLK Series Shaft Collars, One Piece, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8210119.00 GRG-BMQ821-80-L-56 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
€1,262.34 /unit


