GROVE GEAR GR8240564.18 GR-HMQ824-15-H1-140-18 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,095.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 18 |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2.765 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 2 153/200 hp |
| Max. Input Hp | 2.765 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Hp | 2.439 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 3" |
| Output Rpm | 116.7 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1318 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | gear ratio | input style | output rpm | assembly | output diameter | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GR8240558.16 | 0.967 hp | Shaft Mount | 1418 lbs.-in. | - | C Face Quill | 29.2 RPM | HMQ-H1 | 1" | €1,720.33 | |
| GR8240556.19 | 1.342 hp | Shaft Mount | 1433 lbs.-in. | - | C Face Quill | 43.8 RPM | HMQ-H1 | 1.188" | €2,066.26 | |
| GR8240560.16 | 0.307 hp | Shaft Mount | 648 lbs.-in. | - | C Face Quill | 17.5 RPM | HMQ-H1 | 1" | €2,066.26 | |
| GR8240574.23 | 3.992 hp | Shaft Mount | 995 lbs.-in. | - | C Face Quill | 233.3 RPM | HMQ-H1 | 1.438" | €2,095.34 | |
| GR8240565.19 | 2.326 hp | Shaft Mount | 1421 lbs.-in. | - | C Face Quill | 87.5 RPM | HMQ-H1 | 1.188" | €2,095.34 | |
| GR8240555.23 | 1.653 hp | Shaft | - | 30:1 | C Face Quill | - | - | - | €1,720.33 | |
| GR8240559.23 | 91/200 hp | Shaft Mount | 830 lbs.-in. | - | C Face Quill | 21.9 RPM | HMQ-H1 | 1.438" | €2,095.34 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS JCA08080
- EATON LGH4250FAW Molded Case Circuit Breaker, Lg Frame, 250A, 4-Pole, Without Terminals
- ECEF 618035284 Hand Reamer, 35mm Size, High Speed Steel
- MASTER LOCK 410LTYLW Thermoplastic Safety Padlock, 1 1/2 Inch Wide, 3 Inch Tall Shackle, Keyed Different, Yellow
- RENEWABLE LUBRICANTS 81990 Bio Dry Slide, Spray 12 Ounce Capacity
- NORLAKE 090931 NOR-LAKE SCIENTIFIC 090931
- ERICKSON KLS10 Adapter
Explore More
- KEYSHAFT
- Fully Threaded Studs
- Concrete Edgers and Groovers
- Electrical Control Pilot Lights
- Cart Covers
- Seal Plugs
- REVCOR Heavy Duty Propeller
- MCR SAFETY Select Shoulder Split Leather Palm Work Gloves
- WHIZARD Handguard II Cut Resistant Gloves
- OK INDUSTRIES Wire Wrap Bit Gauges
- GRAINGER Bolts
- HUMBOLDT Radiation Survey Meters
- NORTON ABRASIVES Door Closers
- NIBCO T-222-A Series Strainers, Bronze, Perforated Screen, Threaded Ends
- WATTS RPVM1 Series Purge And Balancing Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240564.18 GR-HMQ824-15-H1-140-18 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€2,095.34 /unit

