GROVE GEAR GR8240507.16 GR-H824-30-H1-16 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,760.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 16 |
| Center Distance | 2.38" |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore Size | 3/4" |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 1.653 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Solid Shaft |
| Input Type | Solid Shaft |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 653/1000 hp |
| Max. Input Hp | 1.653 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Hp | 1.317 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 58.3 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1423 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.9 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- COOPER B-LINE 1815 WB Wood Back Board, White Powder Coated
- SIEMENS 52BP2G3GB Illuminated Push Button, Maintained Pull/Maintained Push, Green
- TEMPCO EHR00014 Silicone Rubber Enclosure Heater, 120 VAC, 120 W, 2 1/2 in Wd, 1/2 in Ht, Closes 40 Deg F
- APOLLO VALVES 96101A7 SS Unibody Reduced Port Ball Valve with Side Vented Ball, Oxygen Cleaned 1/4 Inch Size, 2 x FNPT
- STEARNS BRAKES 108774203031 Brake
- GRAINGER ZUSA-RC-570 Silicone Round Cord, Food, Red, 10 ft Length, 2 mm, 70A, -80 Deg F To 450 Deg F
- PASS AND SEYMOUR TR26361 Heavy Duty Single Receptacle, 20A, 125V, Tamper Resistant, Brown
Explore More
- KEYSHAFT
- Desk Mover and Dolly Accessories
- Task Chairs
- Band Heaters
- Retaining Ring Assortments
- Pipe Couplings
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNF, 2B
- HOFFMAN Inline Series Type 4X Hinge Cover Quarter Turn Enclosures
- ANVIL Reducer Inserts
- EATON Padlock Bracket Assemblies
- FATH INC Roll-In Nuts
- NORTON ABRASIVES Bear-Tex AO Medium Grit Steel Shank Flap Wheels, Non-Woven
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240507.16 GR-H824-30-H1-16 Worm Reducer, 30:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
€1,760.95 /unit






