GROVE GEAR GR8240204.00 GR-BMQ824-100-R-140 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,540.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BMQ-R |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.307 hp |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 307/1000 hp |
| Max. Input Hp | 0.307 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Hp | 9/50 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 1 3/4" |
| Output Rpm | 17.5 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Orientation | R |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Style | R |
| Output Torque | 648 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1770 lbs. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-BMQ-R |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 0.69" |
| Tap Size | 3/8"-16 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- BURNDY YA31L2NTCFX Compression Lug, 1.06 Inch Barrel Length, White
- GATES 11/B218 Banded V-Belt, 11 Strand, 219.4 Inch Length, 0.473 Inch Thickness
- DAYTON 1LWE8 Gearbelt Height 175 Teeth Length 2450 Mm
- OSG 34400108 Screw Thread Insert Tap, M2x0.4 Thread Size, 12 mm Thread Lg, 48.00 mm Overall Lg, TiCN, Plug
- GATES 6/C124 Banded V-Belt, 6 Strand, 128.18 Inch Length, 0.597 Inch Thickness
- DYNABRADE 01811 Vanes
- MAIN FILTER INC. MF0430084 RLR1201E10V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 19.64 Inch Height
- DIXON ANH100 Sand Blast Nozzle Holder, Npsm Thread, 1-1/4 Inch Thread, 1-7/8 Inch O.D.
Explore More
- KEYSHAFT
- Stack and Nest Containers
- Push Brooms
- Backflow Preventers
- Freight Car Bolts
- Actuator Accessories
- DESTACO 227 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ANVIL AS100 Series Channels, Solid
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, Polypropylene
- TOWNSTEEL XME-2000 Series, Electronic Lock
- PETERSEN PRODUCTS Wrench
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Side And Back Ledges
- SPEARS VALVES Double Containment 45 Deg. Elbows PVC Schedule 80 x PVC Schedule 80
- NIBCO LD-L000 Series Butterfly Valves, Ductile Iron, Lug Type, 100 PSI, Actuated
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240204.00 GR-BMQ824-100-R-140 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,540.94 /unit






