GROVE GEAR GR8240099.00 GR-BM824-10-D-140 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,606.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-D |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame | 140TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Bore (c Face) | 7/8" |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 3.564 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Keyway Size (c Face) | 3/16" x 3/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 3 141/250 hp |
| Max. Input Hp | 3.564 hp |
| Mounting Type | Base |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/8" |
| Output Hp | 3.253 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 1 3/4" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | D |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Direction | Double |
| Output Shaft Orientation | LR |
| Output Shaft Thrust Rating | 1820 |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Style | D |
| Output Torque | 1172 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1770 lbs. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | GR Series |
| Series Style | GR-BM-D |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 0.69" |
| Tap Size | 3/8"-16 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- JOHNSON CONTROLS TE-6300-601 Temperature Sensor Nickel 1k Ohm
- GRAINGER 2217_6_0 Stainless Steel Flat Bar, 316, 1.75 Inch Thick, 1 3/4 Inch X 6 Inch Size, Cold Finished
- TRITAN D41 Ball Thrust Bearing, D41, 3 1/4 Inch Bore Dia, 4 11/16 Inch Outside Dia
- WEG E15018EP3YAX315SMF3W 14394510 Hazardous Area IEC-Ex/ATEX Motor, EX-EC, 150 kW, 4 Poles, 315S/M Frame, 3 Phase, 380-400-415/660-690//460 V, 50 Hz, IC411-TEFC, B3T Mounting
- MJ MAY 461XV-A-2410 Roll Stock, 10 Feet Length, 24 Inch Wide, 0.015 Inch Thickness
- GRAINGER 6R.125-12 Stainless Steel Rod 316, 1/8 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
- MAIN FILTER INC. MF0832883 2600R005BN4HCKV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 36.25 Inch Height
- APPROVED VENDOR 2RRH6 Door Sweep 3 Feet Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Transfer Magnetic Drive Pumps
- Conduit Wire Cable Racks/Stands/Carts
- Sleeve Bearings
- Ceramic Fiber Insulation
- A/C Refrigerant Line Sets
- LEATHERHEAD TOOLS Ultra Force Irons Series, Halligan And Axes
- ANSELL 11-510 Hyflex Cut Resistant Gloves
- ANSELL 11-537 Hyflex Ultralight Cut Resistant Industrial Safety Gloves
- TURTLESKIN SBL-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Full Dotted, 7 Gauge, Orange
- HOFFMAN Type 4X 3 Point Latch Replacement Doors
- PARLEC Taper Type Tightening Fixtures
- HEMCO Ducted Fume Hoods
- ANSELL Cut Resistant Sleeves
- INTERMATIC MIL72 Series Electromechanical Timer Modules
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240099.00 GR-BM824-10-D-140 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,606.36 /unit






