GROVE GEAR GR8240180.00 GR-BMQ824-100-D-56 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,606.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame Size | 56C |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 0.31 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 307/1000 hp |
| Max Overhung Load | 1580 lbs. |
| Output Rpm | 17.5 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Type | Double Shaft |
| Ratio | 100:1 |
| Service Factor 1 | 1.24 SF @ 1/4 HP |
| Service Factor 2 | 1.55 SF @ 1/5 HP |
| Service Factor 3 | 1.86 SF @ 1/6 HP |
| Torque Rating | 648 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- WHEATON W844126 Feed Tubing, Feed Tubing, Calibrex 525/530 Dispensers
- MILWAUKEE VALVE 35096A Ball Valve, 3 Piece, Full Port, Carbon Steel, 1 1/2 Inch Valve Size
- MERSEN FERRAZ A60X65-4 Semiconductor Fuse, High Speed, 600V, 65A, aR Class
- MAIN FILTER INC. MF0581769 118302500 Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 15 Micron, Buna Seal, 6.13 Inch Height
- BUSSMANN 16383-3-M Barrier Terminal Block
- BATTERY DOCTOR 20275-7 Battery Disconnect Switch
- WATTS 1/2 TBD1156F 0386419 Water Pressure Regulator, 1/2 Inch Inlet, 6.9 Bar Pressure
- AQUATROL SAFETY VALVES 69E1S-400 Adjustable Relief Valve 1-1/2 Inch 400 Psi
Explore More
- KEYSHAFT
- Miniature Pushbutton Switches
- Solid State Relays
- Recycled Trash Bags and Liners
- Acme Nuts
- ForkLift And Attachment Accessories
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings
- PROTO 1 Inch Impact Socket, Imperial, Alloy Steel, Standard
- RUD CHAIN PP-B PowerPoint Ring Connections, Inch
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1800 Gas Springs
- ANVIL 2140 Series Flush Bushings, Forged Steel
- BRADY Pipe Marker, White Water
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Hex Plug Low Lead Brass
- BANJO FITTINGS Flange Sweep
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting 2000 Unions, FKM
- 80/20 15 Series 1503 Three Adjacent Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240180.00 GR-BMQ824-100-D-56 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,606.36 /unit






