GROVE GEAR GR8240147.00 GR-BMQ824-10-L-56 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,601.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame Size | 56C |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 3 14/25 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 3 141/250 hp |
| Max Overhung Load | 1065 lbs. |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Type | Left Shaft |
| Ratio | 10:1 |
| Service Factor 1 | 1.78 SF @ 2 HP |
| Service Factor 2 | 2.37 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 3.56 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 1172 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- TRIPP LITE SU1500RTXLCD2U UPS System On-Line Rack 1.5kVA
- CHICAGO FAUCETS 274-014JKRBF Cartridge Cap Nut
- NIBCO 9105300 611 Tee, Cup x Cup x Cup, 2 1/2 x 1 1/2 x 2 1/2 Inch Size, Wrot
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL8462C Straight Angle Plug, 3-P 4-W Grounding, 60A 3Ph 250VAC, 15-60P, Black
- VERMONT GAGE 141120180 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.2018 Inch Size
- SANDPIPER S30B1AGTANS600. Standard Duty Pump, Metallic, 0.94 Gpm, 120 Lbs., 19.65 X 32.08 X 16.72 Inch Size
- APOLLO VALVES 87A70880EPTR Ball Valve, 2 Inch Size, 300RF, Standard Port, Stainless Steal Seal
- VERMONT GAGE 362153010 Ring Plug Gage, Go, M25.0-1.50 6G, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Turnbuckles
- Brake and Clutch Accessories
- Tree Pole Climbers and Accessories
- Linear Guide Rail Carriage Assemblies
- Compostable Trash Bags
- CONDOR Electrical Gloves Protector White
- CONDOR Pigskin Leather Pearl Welding Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU2900 Gas Springs
- KEO NC Spotting Drills, 120 Degrees Point Angle
- REESE Trailer Jacks
- MIDWEST PACIFIC Heat Activated Shrink Bag, 80 Gauge, PVC, Clear
- OSG Spiral Point Tap Plug
- VULCAN HART Bearing
- MORSE CUTTING TOOLS Solid Countersinks, 1752 Series
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240147.00 GR-BMQ824-10-L-56 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,601.04 /unit






