GROVE GEAR GR8240174.00 GR-BMQ824-25-D-56 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,606.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame Size | 56C |
| Hp | 1.97 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 967/1000 hp |
| Max Overhung Load | 1210 lbs. |
| Output Rpm | 70 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Type | Double Shaft |
| Output Type | Double Shaft |
| Ratio | 25:1 |
| Service Factor 1 | 1.31 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 2 | 1.97 SF @ 1 HP |
| Service Factor 3 | 2.63 SF @ 3/4 HP |
| Torque Rating | 1454 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- BRADY 4338-A 109262 Pipe Marker, Hot Water Supply, Green, White, Fits 3/4 to 1 3/8 Inch Pipe OD, 1 Pipe Marker
- CRYDOM D2425D Dual Solid State Relay Input VDC
- HONEYWELL HVFDSB3C0600G130/U Variable Frequency Drive, Three Contactor Bypass, With Enclosure, 60 Hp
- COOPER B-LINE BG-16-E-5-8 Conduit To Beam Fastener, 1 Inch Conduit Size, 0.31 To 0.5 Inch Mount Size
- ECEF 450050 Drill, 0,50mm Diameter, Fully Grounded, Black Finish, High Speed Steel
- GATES 11/A71 Banded V-Belt, 11 Strand, 73 Inch Outside Length
- SMC VALVES CXSM25-35 Guided Cylinder, 25 mm Size, Slide Bearing
Explore More
- KEYSHAFT
- Drywall Screws
- Combustible Gas Detectors
- Tile Trowels
- Portable Electric Heater Accessories
- Impact Socket Bit Drivers
- OIL SAFE Label Pocket Frames
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNC, 3B
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Lime
- V1K FILTERS 600V & Below Input Voltage Open Enclosure Output Filters
- ZURN Lavatory Sink, Z5110 Series
- GORLITZ PVC Gloves
- SPEARS VALVES PVC Irrigation Specialty Hose Crosses, MHT x MHT x Fipt x Mipt
- AIRMASTER FAN Commercial Air Circulator Guards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240174.00 GR-BMQ824-25-D-56 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,606.36 /unit






