GROVE GEAR GR8240165.00 GR-BMQ824-50-R-56 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,265.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.38" |
| Frame Size | 56C |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 1 7/50 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 137/1000 hp |
| Max Overhung Load | 1385 lbs. |
| Output Rpm | 35 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Right Shaft |
| Ratio | 50:1 |
| Service Factor 1 | 1.14 SF @ 1 HP |
| Service Factor 2 | 1.52 SF @ 3/4 HP |
| Service Factor 3 | 2.28 SF @ 1/2 HP |
| Torque Rating | 1432 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- DUPONT RC128TTN4X000100 Hooded Chemical Resistant Coveralls, Tychem Responder CSM, Light Duty, Taped Seam, Tan
- BOSTON GEAR 730-15-G Reducer, 0.875 Inch Size, 1.25 Inch Dia., Left Side
- EATON LGHDC3500FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 500A, 600 Vac, 65 Kaic At 600 Vac
- FAG BEARINGS 7220-B-TVP-UA Angular Contact Ball Bearing, 1 Row, 40 Degree, Open, Thermoplastic Cage
- APOLLO VALVES 751030241 Bronze 2 Pcs Standard Port Locking Ball Valve with Stem Grounded, Automatic Drain 1/2 Inch Size, 2 x FNPT
- AIR HANDLER 2TE90 Fan Shroud Filter Polypropylene For 30 Inch
- CHICAGO BLOWER 165-10HP High Pressure Blower 3 Phase 10 Hp
Explore More
- KEYSHAFT
- Temperature Controllers
- Janitor-Housekeeping Cart Accessories
- Chart Recorder Pens
- Hydraulic Gear Pumps
- Lab Condensers
- VIEGA PROPRESS XL-C 45 Degree Elbow, Press x FTG
- LOC-LINE Element Clamps With Screws
- VIBCO 40 Series Pneumatic Piston Vibrators
- OK INDUSTRIES Wire Wrap Bit Gauges
- WESTWARD Half Round File
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Weatherproof Lift Cover Plates
- ENERPAC Service Kits
- REGAL Taper Pipe Taps, NPTF, TiALN
- GUARDAIR Inforcer Series Safety Air Guns
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240165.00 GR-BMQ824-50-R-56 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,265.18 /unit





