GROVE GEAR GR8240167.00 GR-BMQ824-80-R-56 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,540.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.38" |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 23/50 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 91/200 hp |
| Max Overhung Load | 1495 lbs. |
| Output Rpm | 21.9 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/8" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Right Shaft |
| Ratio | 80:1 |
| Service Factor 1 | 1.38 SF @ 1/3 HP |
| Service Factor 2 | 1.84 SF @ 1/4 HP |
| Service Factor 3 | 2.3 SF @ 1/5 HP |
| Torque Rating | 830 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | mounting type | gear type | gear ratio | center distance | output rpm | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
GR8240166.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,119.76 | |
![]() |
GR8240154.00 | - | 0.967 hp | Base | - | 60:1 | 2.38" | 29.2 RPM | - | €1,265.18 | |
![]() |
GR8240159.00 | - | - | - | - | - | 2.38" | 175 RPM | - | €1,540.94 | |
![]() |
GR8240565.18 | 1421 lbs.-in. | 2.326 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 87.5 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241164.00 | 1433 lbs.-in. | - | - | - | - | 2.4" | 43.75 RPM | Painted | €1,422.33 | RFQ
|
![]() |
GR8240519.20 | 1423 lbs.-in. | 1.653 hp | Shaft Mount | Worm | - | 2.38" | 58.3 RPM | - | €2,095.34 | |
![]() |
GR8241155.00 | 830 lbs.-in. | 91/200 hp | - | Worm | - | 2.38" | 21 RPM | - | €1,007.62 |
Explore Products
- IPS 12DI Iron Cutoff Wheel, 12/1 Inch Arbor
- NTN 63207ZZC3/L627 Cartridge Ball Bearings Double Shield
- PHOENIX PN1418LTX Left-hand Stud Extender 1 1/8 x 1.4 In
- COOPER B-LINE SB60308406TG Distribution Frame, 84 x 37.62 x 24 Inch Size, 6 Vertical With 8 Shelves
- EATON EDR-3000-2A0HA0 Distribution Relay, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply, 4 Outputs, 4 Inputs
- WAHL 240-351F Non-Reversible Temp Indicator, Horizontal Strip, 4 Points
- WINSMITH E17MDTD71000J9 Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- BALDWIN FILTERS BF1056 Fuel Filter Spin-on
Explore More
- KEYSHAFT
- Colony Counters
- Taper Shank Drill Bits
- Window Sight Flow Indicators
- Load-Rated Piano Hinges
- PROTO Punch and Chisel Set
- ASCO VALVES 8256 Series Brass Solenoid Valve
- FACOM 22 Midget Open End Wrenches, 15° Hinged
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, Steel Screw Plugs
- DESTACO 89R Series Pneumatic Swing Clamps
- OSG Right Hand Carbide Bur, 60 Degrees Cone Shape
- HONEYWELL Direct Coupled Actuators
- VESTIL PP Series Edge-O-Dock Levelers
- GRAINGER Rubber Balls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8240167.00 GR-BMQ824-80-R-56 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
€1,540.94 /unit






