GROVE GEAR EL8320601.23 EL-HMQ832-20-H-210-23 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,262.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 5 9/50 hp |
| Max. Input Hp | 5 9/50 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 4 67/125 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 87 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 3267 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0059992 D921G03A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 9.13 Inch Height
- HARRIS 330-125-580 Regulator 0-125 Psi
- GATES TP495H100
- GRAINGER 4R1.687-24 Stainless Steel Rod 304, 1 11/16 Inch Outside Dia, 24 Inch Overall Length
- VERMONT GAGE 141259390 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.5939 Inch Size
- GRAINGER 793PX9 Nipple, Black Steel, 4 Inch Nominal Pipe Size
- MAIN FILTER INC. MF0034054 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron, Buna Seal, 20.16 Inch Height
- TB WOODS 8V5000 Narrow V-Belt, Neoprene, 8V Belt Type, 500 inch Length, 1 Rib
Explore More
- KEYSHAFT
- Weatherproof Box Cover Accessories
- HPLC Waste Can Accessories
- Wire Rooms and Components
- Magnetic Drill Presses
- Abrasive Stars
- CONDOR Chemical Resistant Sleeve Aprons
- MECHANIX Slip On General Utility Mechanics Gloves
- CAIMAN Heatrac Insulated Hi Vis Waterproof Winter Work Gloves, Cowhide Leather
- DESTACO 2010 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- ANVIL AS926 Series Strut Braces
- GATES Type SPB 4 Rib Metric V-Belts
- SPEARS VALVES PVC Drain Waste Vent Fitting P320 1/6 Street Bends, Hub x Spigot
- MAKITA Hedge Trimmers
- ZURN F49BR/BRG Fire Powerball Butterfly Valves
- NIBCO G-590-Y Series Three-Piece Bronze Ball Valves, Conventional Port, Grooved End Connections
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320601.23 EL-HMQ832-20-H-210-23 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€4,262.95 /unit



