GROVE GEAR EL8320573.24 EL-HM832-5-H_-210-24 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 24 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 11 23/25 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 11 29/100 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2033 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- VULCAN HART 700466 Back Grate Support
- TITAN FASTENERS AVS06
- ELDON JAMES T6-4PVDF Gray Kynar 740 Tee, 3/8 NPT Size, 1/4 Inch Inside Dia.
- PRIME LINE H 4300 Left Hand Window Operator, Square Housing, Die Cast, Aluminum, 9 Inch Length
- GRAINGER 700-007017 Tool Blank, 3/32 Inch Thick, 3/8 Inch Width
- AIGNER LABEL HOLDER EZ3355 Label Holder, Black Backing, 1 x 33.5 Inch, Clear Front
- NIBCO ME912A6 F66TB-V Ball Valve, Flg x Flg, 1/2 Inch Size, FKM, PVDF, Natural
Explore More
- KEYSHAFT
- Laboratory Circulators
- Optical and Transit Levels and Packages
- Electrical Glove Accessories
- Hydraulic Vane Pumps
- Roller Bearing
- PLAST-O-MATIC VBS Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- RUD CHAIN Inox Star Eye Bolts, Metric Thread
- CHICAGO PNEUMATIC CP7300 Series Air Drills
- KEO T-Slot Milling Cutters
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Green
- SHURTAPE Filament Tape
- SQUARE D Motor Starter Enclosures
- LOVEJOY Gear Coupling Accessory Kits
- SPEARS VALVES CPVC Gate Valves, BSP Threaded, EPDM, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320573.24 EL-HM832-5-H_-210-24 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



