GROVE GEAR EL8320602.23 EL-HMQ832-25-H-210-23 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,262.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gearbox Type | Worm |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 4 373/1000 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Hp | 3.732 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Torque | 3360 lbs.-in. |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
![]() |
EL8324513.24 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €2,514.96 | RFQ
|
Explore Products
- KIPP K1698.1320802 Hygienic Indexing Plunger, M12, Locking, 316L Stainless Steel, Blue Fluoroprene Seal
- SLOAN 3771605 152 ESS-1.6-W/BOX-HW Water Closet Flushometer, Sensor Hardwired, 1.6 gpf, Dual-Filtered Fixed Bypass Diaphragm
- APPROVED VENDOR P408IU Drill Bushing Type P Drill Size 21/64 In
- VOLLRATH 23867-3 Cap Screw, Button Head, Socket Drive, 1/4-20 X 1 1/4 Inch, Stainless Steel
- LUMAPRO Q35T3/12V/CL Halogen Bulb, 2-Pin, T3, 12 V, 35 Watt, 2800 K
- SMC VALVES MY1B50-254 Guided Cylinder, 50 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- VERMONT GAGE 141205090 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0509 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Tables
- Pourers
- Single-Gas Detectors
- Galvanized Pipe Fittings
- Exhaust Tools
- REVCOR Blade Fan 20 Inch
- AKRO-MILS 35240 Nest And Stack Totes
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, Press x FNPT
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 1000 ml Capacity
- LITHONIA LIGHTING 24" LED Troffer
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 DWV Wyes, Socket x Socket x Socket
- BROWNING TorqTaper Plus Shaft Mount Reducers Screw Conveyor Shafts, 2 Inch Shaft
- JAMCO 4 Shelf 3 Sided Mesh Trucks
- JOMAR VALVE Mini Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Threaded Connection, Stainless Steel Trim, 600 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320602.23 EL-HMQ832-25-H-210-23 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€4,262.95 /unit



