GROVE GEAR EL8320596.28 EL-HMQ832-100-H_-180-28 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HMQ-H1 |
| Bore Code | 28 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 180TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 1/8" |
| Input Dia. | 1 1/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 1/4" x 1/8" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Quill |
| Max. Input Hp | 0.691 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 3/4" |
| Output Hp | 87/200 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 17 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 1567 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HMQ-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- APPROVED VENDOR U16181.050.0600 Eye Bolt, 1/2 In - 13 Thread Size, Steel, 9 In Lg. From Ream Center, 3 In Thread Lg.
- GRAINGER M16180.160.0060 Eye Bolt, M16x2 Thread Size, Steel, 60 mm Lg. From Ream Center, 38 mm Thread Lg.
- EATON TAD3 Terminal Adapter Assembly
- MAIN FILTER INC. MF0428060 ERF33NCC Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 15.35 Inch Height
- SAGINAW SCE-8066ELJSS Enclosure, 8 x 6 x 6 Inch Size, Wall Mount, 304 Stainless Steel, #4 Brush Finish
- KNUFFI BY IRONGUARD SAFETY 60-6810-3 Corner Guard, Self Adhesive, 1 3/8 Inch Overall Width, 196 7/8 Inch Overall Length
- HOFFMAN A30HS2508SS6LP 64400 Wallmount Disconnect Enclosure With Clamps, 30 x 25 x 8 Inch Size, 316 SS
- PARKER SH2C-E Quick Connect Hose Coupling, 1/4 Inch Body Size, 3/8 Inch Hose Fitting Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Cross-Over Ladders
- Mallets Dead Blow Hammers
- Industrial and Commercial Dehumidifiers
- Cabinet Accessory
- Receptacle and GFCI Tester Accessories
- RINGERS GLOVES Synthetic Leather Foam Padded Palm Rope Rescue Gloves
- HOWARD LEIGHT Earplug Refill Bags
- CHICAGO PNEUMATIC CP5080 Series Belt Sanders
- TEMPCO Surface Mount Thermostats
- DIXON Valve Repair Kits
- EATON Solid-Core Current Sensors
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs
- GRAINGER Carbon Steel Hex Bars
- SPEEDAIRE Clamp Nuts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320596.28 EL-HMQ832-100-H_-180-28 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



