GROVE GEAR EL8320501.24 EL-H832-10-H_-24 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,358.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | H-H1 |
| Bore Code | 24 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Shaft |
| Max. Input Hp | 8 23/250 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Hp | 7.497 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2700 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-H-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- REELCRAFT URD9275 OLBBW70 Diesel Exhaust Fluid Hose Reel, Inner Diameter 1/2 Inch, Hose Length 75 Feet
- HUMBOLDT H-3250.4 Anvil With Collar
- REGAL 027800AS53 Hand Tap, M20 x 1.5 Size, D6 Limit, 4 Flutes, Plug, Metric With Nitride & Steam Oxide
- APPROVED VENDOR SF126AT Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size # 63
- GRAINGER 460-403346B Screw Machine Drill Bit, 8.50 mm Size, 76 mm Overall Length
- COXREELS EZ-P-LP-125-RH-BXB Spring Return Hose Reel
- DISC-LOCK DLTCN-625 Locknut, 5/8 In - 11 Thread Size, Heavy Hex, Zn Plated, Steel
- SIMONDS 73537500 Slim Taper Saw File, American 7 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Cylinder Brackets
- General Purpose Hand Trucks
- Wire Cloth Sieves
- Milli/Micro Ohm Meters
- Return Flanges
- DESTACO 371-R Series Pull Action Latch Clamps
- VIEGA PROPRESS XL-C Adapter Flange, Copper, Press x Flange
- RUD CHAIN TXP Texolution Point Swivel Hoist Rings, Metric Thread
- BALDOR MOTOR Grain Dryer/Vane Axial Fan Farm Duty Motors, Three Phase
- EATON Navy And Marine Molded Case Circuit Breaker Switchboard Mounts
- REGAL Taper Pipe Spiral Flute Taps, NPT, HSS, TiN
- HILMAN ROLLERS Bull Dolly Series Rollers, Swivel Paded Top
- ZSI-FOSTER FST Series Straight Thru Sockets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320501.24 EL-H832-10-H_-24 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
€2,358.50 /unit




