GROVE GEAR EL8320583.20 EL-HM832-80-H_-210-20 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,512.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 20 |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Max. Input Hp | 1 3/100 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Hp | 0.695 hp |
| Output Key Size | 1/4" x 2.5" |
| Output Rpm | 21.9 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 2000 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.95 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 49.23 |
| Ship width (cm) | 38.43 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | mounting type | max. input hp | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8320543.24 | 3267 lbs.-in. | Shaft Mount | 5 9/50 hp | - | 3 1/4" | 87 RPM | HMQ-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320241.00 | 2033 lbs.-in. | Base | 11 23/25 hp | - | 3 1/4" | 350 RPM | BM-D | Solid Shaft | €3,482.88 | |
![]() |
EL8320518.23 | 2980 lbs.-in. | Shaft Mount | 6.127 hp | - | 3 1/4" | 116 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €4,204.29 | |
![]() |
EL8320583.23 | - | Shaft Mount | 1 3/100 hp | - | 3 1/4" | 21.9 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320580.27 | 3303 lbs.-in. | Shaft Mount | 2.926 hp | - | 3 1/4" | 43 RPM | HM-H1 | Hollow Bore | €2,512.30 | |
![]() |
EL8320602.23 | 3360 lbs.-in. | Shaft Mount | - | - | 3 1/4" | - | HMQ-H1 | - | €4,262.95 | |
![]() |
EL8320557.28 | - | - | - | - | 3.2" | - | - | - | €1,694.91 | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER 12BASC10 Straight Wire 12 Gauge Bare Wire 0.8 Feet
- SPEARS VALVES YS23P8-030 Wye Strainer, Flanged, EPDM, 8 Mesh, 3 Size, PVC
- GATES BP70 Standard V-Belt, 73 Inch Outside Length
- FUNCTIONAIRE FH4-4 Single Rod Pegboard Hook, 1/4 Inch Peg Hole, Snap-On
- JUSTRITE 35040 Gas Cylinder Hand Truck, 2 Cylinders, Fire Wall, 16 Inch Pneumatic Wheels
- HUMBOLDT H-12120 Filter Pump, Die Cast, Cast Aluminum Baffle Tube. 3/8 Inch Water Inlet, 7 Inch Length
- GRAINGER 20188R125-B4 Bar Grating Serrated 24 Inch Width 1.25 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Metal Cutting Snips Sheet Metal Tools
- Transmission Jacks
- Spanner and Hydrant Wrenches
- Thermal Imagers
- Edge and Center Finders
- ADB HOIST RINGS MFG. Bolt Type Anchor Shackles
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Red
- MUELLER INDUSTRIES 764 Carbon Steel Y Strainers
- REVVO Scaffold Caster
- ANVIL Hex Locknuts, FNPT, Galvanised Steel
- WEG ODP Foot Mount, Jet Pump Motors, Single Phase
- RACO Blank Covers For Gang Boxes, Flat
- MUELLER STEAM 752 Iron Body Y Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8320583.20 EL-HM832-80-H_-210-20 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Aluminum
€2,512.30 /unit



