GRAINGER M04210.200.0120 Structural Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 120 mm Lg., Hot Dipped Galv
Get it by Tuesday, May 26
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€343.60 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Structural Bolt |
| Class | Class 10.9 |
| Dimensional Standards | Din 6914, Iso 7412 |
| Fastener Length | 120 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Grip Size | 87 mm |
| Hardness | Rockwell C32-C39 |
| Head Dia. | 32 mm |
| Head Height | 13 mm |
| Includes Nut | No |
| Length | 120 mm |
| Made In North America | No |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Minimum Thread Length | 33 mm |
| Overall Length | 120 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 145038 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 33 mm |
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Structural Bolt |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.71 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Product Variants
| Product | Model | Head Height | Grip Size | Head Dia. | Material | Thread Style | Type | Thread Direction | Hardness | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M04210.200.0045 | 13 mm | 12 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 25 | €471.51 | |
![]() |
M04210.200.0050 | 13 mm | 17 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 25 | €337.46 | |
![]() |
M04210.200.0055 | 13 mm | 22 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 1 | €333.34 | |
![]() |
M04210.200.0060 | 13 mm | 27 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 1 | €333.18 | |
![]() |
M04210.200.0065 | 13 mm | 32 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 25 | €361.73 | |
![]() |
M04210.200.0070 | 13 mm | 37 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 1 | €349.80 | |
![]() |
M04210.200.0075 | 13 mm | 42 mm | 32 mm | Steel | Partially Threaded | Structural Bolt | Right Hand | Rockwell C32-C39 | 1 | €255.24 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141124910 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.2491 Inch Size
- SPEARS VALVES 4129-020 Coupling, Socket, 2 Size, CPVC
- PEER CHAIN 36611 Roller Chain, 50 Pitch, 50 Feet Length
- BANJO FITTINGS M220PH6 Full Port Manifold Pump With 6.5 HP Engine, 2 Inch Size
- APPROVED VENDOR E6BNA15 Nipple 1/8 Inch 316 Stainless Steel 10 Inch Length Schedule 80
- ALLEGRO SAFETY 9700-74A Coupler, 1/4 Inch Size, Hansen, Brass
- VICKERS 02-360352
Explore More
- KEYSHAFT
- Equipment and Safety Labels
- Sump/Sewage Pump Systems
- Class RK1 Fuses
- Window/Wall A/C Heat Pump Accessories
- Confined Space Pole Hoists
- LOUISVILLE AS4000 Series Aluminium Step Ladders
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- RUD CHAIN VRBS Weld On Blocks
- BRADY Banding Tape, Purple
- SLUGGER Short Cutter, 3/4 Inch
- PASS AND SEYMOUR Plugtail Series Hospital Grade Isolated Ground Surge Protective Duplex Receptacles
- KIMBLE CHASE Serological Pipets, Disposable, Non-Sterile
- HAMILTON Medium Duty Casters, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M04210.200.0120 Structural Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 120 mm Lg., Hot Dipped Galv
€361.69 /pack





