GRAINGER M04210.200.0070 Structural Bolt 70mm Length L M20 x 2.5, 70mm Length, 25PK | AH7TFX 38CV51
GRAINGER M04210.200.0070 Structural Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 70 mm Lg., Hot Dipped Galv, Coarse
Item: AH7TFXModel: M04210.200.0070Cross Ref: 38CV51
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 70 mm
Finish Hot Dip Galvanized
Grip Size 37 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 32 mm
Head Height 13 mm
Includes Nut No
Length 70 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 33 mm
Overall Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 33 mm