GRAINGER M04210.200.0060 Structural Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 60 mm Lg., Hot Dipped Galv, Coarse
Get it by Wednesday, Apr 8
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€316.52 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Structural Bolt |
| Class | Class 10.9 |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Grip Size | 27 mm |
| Hardness | Rockwell C32-C39 |
| Head Dia. | 32 mm |
| Head Height | 13 mm |
| Length | 60 mm |
| Material | Steel |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 145038 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 33 mm |
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Structural Bolt |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.43 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- PIP CCNQ8-26NV-M Critical Environment Reusable Coverall, M, Navy, Each
- OSBORN 5211384100
- ECEF HSR0100 Forged Drill, 1,00mm Diameter, Rolled, High Speed Steel
- MAGLINER 140104 Thermoplastic Polyurethane Roller With Bearings
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS DR20TRP2 Straight Receptacle, Duplex, 20A 125V, Brown, 8 Inch Stranded Lead
- WALTER TOOLS 7506508 Jobber Length Drill Bit, 9.30 mm Size, 81 mm Flute Length, High Speed Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 19030 Reduced Shank Drill, 1/2 Inch Size
- MILWAUKEE VALVE ML124V A U Butterfly Valve, Lug Type, Bare Stem, Cast Iron, 8 Inch Valve Size
Explore More
- CEP
- KEYSHAFT
- BOSCARO
- PROCO PRODUCTS
- REGAL BELOIT
- Thermometers
- Torque Screwdrivers
- Condiment Self-Serve Centers
- Stainless Steel Butt Weld Pipe Fittings
- Unmounted Linear Bearings
- MITUTOYO 129 Series Interchangeable Rod Type Depth Micrometers
- TEMPCO Compression Fittings
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X750 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square PP Bottles, Wide Mouth
- ABILITY ONE Screwdriver Sets
- DAYTON Guiders
- HUB CITY Flanged Mounted Bearings, 3-Bolt Flange
- BALDOR / DODGE HE Mine Duty Wing Pulleys
- MCR SAFETY Classic Plus 0.35mm Pvc Poly Coat Frs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M04210.200.0060 Structural Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 60 mm Lg., Hot Dipped Galv, Coarse
€333.18 /pack
