Item: CQ7FXDModel: HDP.125X12-12Cross Ref: 3DRV2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Plate
Brinell Hardness Brinell 149
Grade Grade 1009
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1009
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Square Tread Plate
Standards Astm A786
Tensile Strength 60000 psi
Texture Diamond
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.015" to +0.015"
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 33000 psi