GRAINGER BULK-RS-FS60-14 Fluorosilicone Strip, 1 Inch X 36 Inchness, 60A, Blue, Smooth | CP9PXU 785GP2
GRAINGER BULK-RS-FS60-14 Fluorosilicone Strip, 1 Inch X 36 Inchness, 60A, Blue, Smooth
Item: CP9PXUModel: BULK-RS-FS60-14Cross Ref: 785GP2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color Blue
Compression Set 8.97%
Durometer 60A
Elongation 250%
Grade Standard
Length 36"
Material Fluorosilicone
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -100°F
Oil Resistance Good
Overall Length 36"
Overall Width 1"
Shape Strip
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.031" to +0.031"