GRAINGER BULK-RS-FS60-38 Fluorosilicone Sheet, 12 Inch X 24 Inchness, 60A, Blue, Smooth | CP9PXJ 785GR8
GRAINGER BULK-RS-FS60-38 Fluorosilicone Sheet, 12 Inch X 24 Inchness, 60A, Blue, Smooth
Item: CP9PXJModel: BULK-RS-FS60-38Cross Ref: 785GR8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color Blue
Compression Set 8.97%
Durometer 60A
Elongation 250%
Grade Standard
Length 24"
Material Fluorosilicone
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -100°F
Oil Resistance Good
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness Tolerance -0.031" to +0.031"