GRAINGER BULK-RS-FS60-32 Fluorosilicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Blue, Smooth | CP9PXE 785GR4
GRAINGER BULK-RS-FS60-32 Fluorosilicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Blue, Smooth
Item: CP9PXEModel: BULK-RS-FS60-32Cross Ref: 785GR4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color Blue
Compression Set 8.97%
Durometer 60A
Elongation 250%
Grade Standard
Length 12"
Material Fluorosilicone
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -100°F
Oil Resistance Good
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.016" to +0.016"