GRAINGER BULK-RS-FS60-39 Fluorosilicone Sheet, 12 Inch X 24 Inchness, 60A, Blue, Smooth | CR3DAJ 785GT1
GRAINGER BULK-RS-FS60-39 Fluorosilicone Sheet, 12 Inch X 24 Inchness, 60A, Blue, Smooth
Item: CR3DAJModel: BULK-RS-FS60-39Cross Ref: 785GT1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Excellent
Color Blue
Compression Set 8.97%
Durometer 60A
Elongation 250%
Grade Standard
Length 24"
Material Fluorosilicone
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -100°F
Oil Resistance Good
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.031" to +0.031"