FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flexible Metal Hose Assembly |
| Dynamic Min. Bend Radius | 8" |
| Fitting Material | Carbon Steel, Malleable Iron |
| Hose Cover Grade | Grade 316 |
| Hose Cover Material | Stainless Steel |
| Hose Fitting A Material | Carbon Steel |
| Hose Fitting A Type | MNPT |
| Hose Fitting B Material | Malleable Iron |
| Hose Fitting B Type | FNPT |
| Hose Fitting Material | Carbon Steel, Iron |
| Hose Fitting Type | MNPT |
| Hose Fittings | Carbon Steel MNPT x Malleable Iron |
| Hose I.d. | 3/4" |
| Hose Length | 36" |
| Hose Tube Grade | Grade 316 |
| Hose Tube Material | Stainless Steel |
| Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | 300 psi |
| Temp. Range | 850°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.85 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hose I.d. | Hose Length | Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | Temp. Range | Dynamic Min. Bend Radius | Hose Fitting B Material | Fitting Material | Hose Fitting A Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
24PL-CA11-0120-11C-11C | 1 1/2" | 12" | 531 psi | 1200°F | 11" | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | €199.90 | |
![]() |
24PL-CA11-0360-11B-11B | 1 1/2" | 36" | 531 psi | - | 11" | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | €242.79 | |
![]() |
24PL-CA11-0240-11D-38D | 1 1/2" | 24" | 300 psi | - | 11" | Malleable Iron | Carbon Steel, Malleable Iron | Carbon Steel | €193.79 | |
![]() |
24PL-CA11-0360-11D-38D | 1 1/2" | 36" | 300 psi | - | 11" | Malleable Iron | Carbon Steel, Malleable Iron | Carbon Steel | €229.95 | |
![]() |
24PL-CA11-0360-11C-11C | 1 1/2" | 36" | 531 psi | - | 11" | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | €281.45 | |
![]() |
24PL-CA11-0180-11D-11D | 1 1/2" | 18" | 531 psi | 850°F | 11" | Carbon Steel | Carbon Steel | Carbon Steel | €173.28 | |
![]() |
24PL-CA11-0240-11D-11D | 1 1/2" | 24" | 531 psi | - | 11" | Carbon Steel | Carbon Steel | Carbon Steel | €181.97 |
Explore Products
- EATON 450483MVF3 Fixed Medium Voltage Power Factor Correction Capacitor, 450 KVA, 4800 VAC, 14 ga Steel
- TENNSCO ZMS-4818 Additional Shelf Level 48 x 18 Steel
- GATES 784-14M-170 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 175 Teeth
- METRO MX2448G Industrial Shelf Open 24 x 48 Microban
- GRAINGER FS-200SS ST4 12.00 Strut Channel - Slotted, 304 Stainless Steel, 12 ga Gauge, 1 5/8 Inch Overall Height
- NIBCO NLG250F LD-3110 Butterfly Valve, Lug, 3 Inch Size, 250 PSI, Ductile Iron
- SPEARS VALVES 41112H101-040 Butterfly Valve, Zinc Lug, O Ring Buna, Air To Air, 80 PSI, 4 Size, CPVC
- REELCRAFT A5825 OMP Hose Reel, Inner Diameter 1/2 Inch, 3000 Psi, Hose Length 25 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Voltage and Continuity Testers
- Pipe Threading Replacement Dies
- Emergency Response Cots and Beds
- Pipe Insulation Sheets
- Rivet Nuts
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- LITTLE GIANT LADDERS Flip-N-Lite Aluminum Stepladders
- KEO Combined Drills And Countersinks, Jig Bore Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Electro Galvanized
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Narrow Mouth
- DYNALON Graduated Cylinder
- ANVIL Welded Channels
- REGAL End Mills, Double End, 2 Flutes, HSS, CC, ALTiN
- BUSSMANN TIA Series Offset Bolted Fuse Links
- SIEMENS NXD Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 12PL-CA11-0360-11D-38D Flexible Metal Hose Assembly, 3/4 Inch Hose Inside Dia, 8 Inch Dynamic Min. Bend Radius
€131.99 /unit





