Item: CP9ACGModel: 24PL-CA11-0180-11D-11DCross Ref: 49AC19
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flexible Metal Hose Assembly
Dynamic Min. Bend Radius 11"
Fitting Material Carbon Steel
Hose Cover Grade Grade 316
Hose Cover Material Stainless Steel
Hose Fitting A Material Carbon Steel
Hose Fitting A Type MNPT
Hose Fitting B Material Carbon Steel
Hose Fitting B Type FNPT
Hose Fitting Material Carbon Steel
Hose Fitting Type MNPT x FNPT
Hose Fittings Carbon Steel MNPT X Carbon Steel FNPT
Hose I.d. 1 1/2"
Hose Length 18"
Hose Tube Grade Grade 316
Hose Tube Material Stainless Steel
Max. Working Pressure @ 70 Deg. F 531 psi