Item: CP9ACDModel: 24PL-CA11-0240-11D-38DCross Ref: 48ZZ39
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flexible Metal Hose Assembly
Dynamic Min. Bend Radius 11"
Fitting Material Carbon Steel, Malleable Iron
Hose Cover Grade Grade 316
Hose Cover Material Stainless Steel
Hose Fitting A Material Carbon Steel
Hose Fitting A Type MNPT
Hose Fitting B Material Malleable Iron
Hose Fitting B Type FNPT
Hose Fitting Material Carbon Steel, Iron
Hose Fitting Type MNPT
Hose Fittings Carbon Steel MNPT x Malleable Iron
Hose I.d. 1 1/2"
Hose Length 24"
Hose Tube Grade Grade 316
Hose Tube Material Stainless Steel
Max. Working Pressure @ 70 Deg. F 300 psi