GATES QD7/5V16.00 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
Get it by Thursday, Apr 9
€921.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheave |
| Bore Dia. | 3 15/16" |
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | F |
| Face Width | 5 1/8" |
| Material | Ductile Iron |
| No. Of Grooves | 7 |
| Non-standard | No |
| Outside Dia. | 16" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7874 Series |
| Suitable For Use With | Super HC and Super HC PowerBand Belts |
| Type | Heavy Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.95 |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Bore Dia. | Type | Pitch Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QD3/5V28.00 | - | 2.375" | Cast Iron | - | - | 28" (5V) | €890.33 | |
| QD9/5V9.75 | 9 3/4" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €567.43 | |
| QD7/5V8.50 | 8 1/2" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 1/2" | Heavy Duty | - | €370.58 | |
| QD9/5V13.20 | 13.2" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €851.28 | |
| QD9/5V9.25 | 9 1/4" | 6 1/2" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €504.07 | |
| QD7/5V10.90 | 10.9" | 5 1/8" | Ductile Iron | 3 15/16" | Heavy Duty | - | €507.36 | |
| QD7/5V7.10 | 7.1" | 5 1/8" | Ductile Iron | 2 15/16" | Heavy Duty | - | €290.48 |
Explore Products
- TSUBAKI D50ATL18H SPKT
- BURNDY BIBS3506DB Multi Tap Connector, 12 AWG Conductor Size, Aluminium/Copper
- NEW PIG RFL259 Spill Kit Refill 41 gal.
- MAIN FILTER INC. MF0061932 DVD256B40V Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron, Viton Seal, 3.7 Inch Height
- MILWAUKEE VALVE HP1LSS52G2 030 Butterfly valve, High Performance, 150 Lbs Lug, Stainless Steel, 3 Inch Valve Size
- GRAINGER 44r.5-36 Carbon Steel Rod, 1/2 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
- BALDOR / DODGE 139069 P2B-GTAH-09-NL P2B-GTAH-09-NL
Explore More
- KEYSHAFT
- Miniature Pushbutton Switches
- Direct Drive Exhaust Fans with Intake Guards
- Wheel Torque Sockets
- Hydraulic Manual Stack Valve Bolt Kits
- Knurling Tool Accessories
- AKRO-MILS 30281 Akrobins Super Size Bins
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Steel Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge
- FACOM 31 Metric Extra Slim Open End Wrenches
- ACME ELECTRIC WI750 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- MUELLER INDUSTRIES 72HHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- WESTWARD Heavy-duty Gear Puller
- MOON AMERICAN Fire Hose Ball Valve
- HEATHROW SCIENTIFIC Pipette Holder
- LENNOX Fans
- NIBCO PC207-2 Series 90 Deg Elbows, Ftg x P
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES QD7/5V16.00 Quick Detachable Bushed Bore Sheave
€921.24 /unit

