FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | 188 |
| Bore Dia. | 1/4" |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 88 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 88 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Caustic, Chemical, Food And Beverage, Pharmaceutical, Poultry |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Maximum Speed | 40000 RPM |
| Min. Temp. | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 0.187" |
| Outside Dia. | 1/2" |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Static Load Capacity | 40 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 40 lbf. |
| System Of Measurement | Inch |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 1.27 |
| Ship width (cm) | 0.48 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSA-PF-9074 Hex Nipple, Black Zinc-Plated Brass, 1/8 Inch X 1/8 Inch Pipe
- GRAINGER 2021_60_0 Stainless Steel Rod 303, 1 1/4 Inch Outside Dia, 5 Ft Overall Length
- MAIN FILTER INC. MF0414432 SH63927 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 4.44 Inch Height
- LITTELFUSE FLNR009 Fuse, 9A, 250V AC, 2 Inch Length x 9/16 Inch Dia., Cylindrical Body
- ERICSON 2514-PW6P-AM Plug Industrial 277VAC 30A L7-30P 2P 3W
- GENERAL ELECTRIC SKHH36AT1200 Molded Case Circuit Breaker, 600V, 50kAIC at 480V, 3P
- GATES 3830V510 Belt, 52 Inch Length, 0.65 Inch Thickness
- JOHN GUEST PM091014E-PK10 Swivel Elbow 10mm Tube Outer Diameter Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Rail Systems
- Right-To-Know Labels
- Pipe Marking Arrows and Banding Tape
- Oil Skimmers
- Speaker Accessories
- AKRO-MILS 30255 Akrobins Plastic Storage Bins
- LUMAPRO LED Rope Lights With Clear Jackets
- JOHN GUEST Pipe Inserts
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 10000 Gas Springs
- ASHLAND CONVEYOR Medium Duty 3000 Load Capacity Conveyor H-Stands
- SUPER-STRUT E145 Series Channel Hex Nut
- NIBCO PCR-619-RW Series Gate Valves, Ductile Iron, Irrigation, PVC Ends
- MERSEN FERRAZ AJT Series Time-delay Reducer Fuses, Class J
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN RI814 ZZ PRX Miniature Ball Bearing, 188, Dbl Shield, 1/4 Inch Size Bore, 1/2 Inch Size OD
€10.14 /unit

